Andrei Tiberiu Maria, cunoscut ca Smiley, este unul dintre cei mai prolifici artiști pop din România, având o carieră stralucită nu numai ca artist, ci și ca producător și om de televiziune.

UNICEF-Smiley-13

Smiley, muzicianul

După cinci albume premiate cu Discul de Aur, lansate împreună cu SIMPLU – trupa alături de care Smiley a captat atenția și aprecierea publicului, artistul a decis să se îndrepte către o carieră solo. Succesul care a marcat cele trei albume lansate în calitate de artist solo, nenumăratele premii oferite de către industria muzicală autohtonă și interesul din jurul turneelor sale naționale fac din Smiley artistul pop prin excelență în România.

Smiley, producătorul

“HaHaHa Production este dovada că visele pot deveni realitate. Să lucrez alături de prieteni pe care i-am întâlnit la gradiniță și în școala primară este tot ce mi-aș fi putut dori”, spune Smiley.

Devenit deja un nume puternic în industria muzicală, Smiley a dovedit că, pe lângă faptul că poate converti talentul în muzică de calitate, el poate transforma și muzica bună într-un business eficient. Astfel, în 2009 Smiley a fondat casa de producție HaHaHa Production din dorința de a uni toate forțele de producție într-un singur loc, prin formarea unei echipe puternice de artiști și producători talentați.

Printre cele mai de succes proiecte produse și dezvoltate de Smiley în calitate de producător s-au numărat artiștii HaHaHa Production: Radio Killer, Alex Velea, Mihai Ristea, Soré, Don Baxter, Cabron, Jazzy Jo, Giulia, Pacha Man, Speak, Brighi, dar și alți cunoscuți muzicieni, precum CRBL, Puya, Delia, Wanda, Zero, Elena Gheorghe, Anda Adam, Andreea Bănică, Loredana, Andra, Corina, Cream, Emanuel. În ceea ce privește colaborările internaționale, Smiley a colaborat cu Ingrid, o celebră artistă din Italia, dar și cu rapperii americani Snoop Dogg și Sway.

Smiley, omul de televiziune

Deși lumea lui Smiley se învârte în jurul domeniului muzical, artistul a avut ocazia să dovedească faptul că este și un priceput om de televiziune, ba chiar și un actor talentat. Smiley face parte din două dintre cele mai urmărite emisiuni de televiziune din România: Romanii au talent și Vocea României, apărând de-a lungul vremii într-un serial (Un pas înainte) și într-un lungmetraj – Un film Simplu.